אנשי חינוך וטיפול

אנשי חינוך וטיפול אשר עובדים עם מתבגרים מהווים מודל להכוונה והתנהלות מיטיבה ברשת.

קהלי היעד כוללים: מנהלים, מורים, יועצים חינוכיים, עובדים-סוציאליים, פסיכולוגים חינוכיים, פסיכולוגים, רופאי מתבגרים, מדריכי נוער ועוד.

פורמט ההכשרה מגוון: הרצאה יחידה, השתלמות של שלושה מפגשים, השתלמות של 28 שעות.

הרצאה / השתלמות / הכשרה עבור אנשי חינוך:

מטרת המפגש היא להקנות ידע על עולמם של המתבגרים ברשת, התמודדות עם אתגרי הטכנולוגיה (אלימות ברשת, תקשורת בין מורים ותלמידים ברשת, ועוד), הקניית כלים פרקטיים לעבודה עם התלמידים בכיתות ברמת המניעה, איתור והתערבות. הכוונה להציג תמונה מאוזנת אך מורכבת אשר תאפשר ניצול הפוטנציאל הגלום שבמפגש אדם-טכנולוגיה.

המשמעות של פסיכולוגיה של האינטרנט, היא שניתן להבין אינטרנט מבלי להיות שם באותה האינטנסיביות של בני-הנוער. צריך להבין את ההשפעה הפסיכולוגית העומדת מאחורי התופעה, זאת על-ידי פעילויות חווייתיות שלעיתים קרובות אינן מקושרות באופן ישיר לאינטרנט. כאשר המפגש הבינאישי בסדנא מייצר חוויה משמעותית המביא למודעות את משמעות הלחץ החברתי, את מהות הרשת, את הפיתוי, את האינטנסיביות - כך ניתן להבין באופן ממשי את החוויה של הילד אל מול המסך ולבחון דרכי התערבות והתמודדות.

בין הנושאים שיועלו (בהתאם למשך ההכשרה): מיניות והאינטרנט, הכרויות, צילום וחשיפה עצמית ברשת, בריונות-מקוונת, פרטיות, קבוצות סיכון ברשת, ועוד.

דגש מיוחד יושם על שימוש ברשתות חברתיות, פלאפונים-חכמים ותוכנות למסרים מידיים למסרים מידיים במטרה ללמוד את השפעתם על בית הספר ואת הדרכים המטיבות מעורבות והתערבות.

הרצאה / השתלמות / הכשרה עבור אנשי טיפול:

ישנם פערים עצומים בשימושי אינטרנט בין המטפלים בכל הקשור במוטיבציה, שימוש, הבנה, ויישום בהקשר החינוכי-טיפולי. פערים אלו מובילים להבדלים במסרים כלפי המטופלים (נוער והורים), הצגת מודלים שונים, התמודדות שונה עם אירועים וסוגיות הקשורים באינטרנט, ותקשורת ברמות שונות עם בני-הנוער באמצעות כלים טכנולוגיים. הפער הינו טבעי ואין ציפייה למחוק אותו, אולם ישנו צורך משמעותי ביצירת מערכת כללים וציפיות שיאפשרו למטפלים פעילות בגבולות ידועים. כמו כן, יצירת שפה אחידה תתרום בהפיכת המטפלים לרלוונטיים יותר בשיח הטיפולי בכל הקשור להתנהגות ילדים ונוער ברשת.

בין הנושאים שידונו: מיניות (כולל חשיפה לפורנוגרפיה, השתתפות והפצה של חומרים חושפניים, הכרויות באינטרנט, מידע ברשת בנושא גיל ההתבגרות, זהות מינית, יחסי מין – הבחנה בין האמין והמוטה ועוד); רשתות חברתיות (המשמעות עבור הילד, יחסים חברתיים ברשת, הצגה עצמית ותדמית, משמעות המשוב והקהל, כוחה של מילה, ועוד); בריונות ברשת (הגדרות, גבולות החוק, השלכות, טיפול); אתיקה (כיצד יש לפעול בקשר בין מטפל ומטופל כאשר האינטרנט הוא כלי מתווך, התייחסות לנוכחות המכשירים הטכנולוגיים והשימוש בהם בתוך המפגש הטיפולי ומחוצה לו).